| Electrical |
| Driver | One Driver, Constant Current, Class 2, 2100mA 100-277V, 50-60Hz, Power Factor 99% |
| THD | 6.6% at 120V, 12.1% at 277V |
| Photocell | 120V Button photocell included. Photocell is compatible with 120V. |
| Compliance |
| DLC Listed | This product is on the Design Lights Consortium (DLC) Qualified Products List and is eligible for rebates from DLC Member Utilities. DLC Product Code: P00001748 |
| UL Listed | Suitable for wet locations |
| IP Rating | Ingress protection rating of IP66 for dust and water |
| IESNA LM-79 & LM-80 Testing | RAB LED luminaires and LED components have been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80. |
| Performance |
| Lifespan | 100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations |
| Construction |
| IES Classification | The Type II distribution is ideal for wide walkways, on ramps and entrance roadways, bike paths and other long and narrow lighting applications. This type is meant for lighting larger areas and usually is located near the roadside. This type of lighting is commonly found on smaller side streets or jogging paths. |
| Maximum Ambient Temperature | Suitable for use in up to 40°C (104°F) |
| Cold Weather Starting | The minimum starting temperature is -40°C (-40°F) |
| Thermal Management | Superior thermal management with external "Air-Flow" fins |
| Housing | Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm |
| Reflector | Specular vacuum-metallized polycarbonate |
| Gaskets | High-temperature silicone gaskets |
| Finish | Formulated for high durability and long-lasting color |
| Green Technology | Mercury and UV free. RoHS-compliant components. |
| LED Characteristics |
| LEDs | Multi-chip, high-output, long-life LEDs |
| Color Consistency | 7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color |
| Color Stability | LED color temperature is warrantied to shift no more than 200K in color temperature over a 5-year period |
| Color Uniformity | RAB's range of Correlated Color Temperature follows the guidelines of the American National Standard for Specifications for the Chromaticity of Solid State Lighting (SSL) Products, ANSI C78.377-2017. |
| Installation |
| Mounting | Heavy-duty 1/2" thread mounting arm with "O" ring seal & stainless steel screws |
| Optical |
| BUG Rating | B2 U0 G2 |