HNLED26NVG/480
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HNLED26NVG/480
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
4.60 LBS
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
26W
Lumens:
3255
Efficacy:
122.4 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
26.6W
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
26W
Lumens:
3255
Efficacy:
122.4 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
26.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for ground mounting.
LED Characteristics
LEDsMulti-chip, high-output, long-life LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Thermal ManagementSuperior heat sinking with external Air-Flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
ReflectorSemi-specular, vacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingHeavy-duty 1/2" thread mounting arm with "O" ring seal & stainless steel screws
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 3H x 3V
Electrical
DriverConstant Current, 480V with 4kV surge protection, 480V: 0.07A
THD3.99% at 480V
Power Factor91% at 480V