HSLED13W
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HSLED13W
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
3.50 LBS
sub-tech:
LED
Color:
White
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
13W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
1640
Efficacy:
121.5 lm/W
CRI:
71
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.07A
V240:
0.06A
V277:
0.06A
Wattage:
13.5W
sub-tech:
LED
Color:
White
13W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
1640
Efficacy:
121.5 lm/W
CRI:
71
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.07A
V240:
0.06A
V277:
0.06A
13.5W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for ground mounting.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 4H x 4V
LED Characteristics
LEDs13 Watt high output, long-life LED
Lumen Maintenance100,000 hours Life Based onlm-80 Tests
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
DriverConstant Current, 120-277V with 4kV surge protection, 120V: 0.12A, 208V: 0.07A, 240V: 0.06A, 277V: 0.06A
THD13.33% at 120V
Power Factor99% at 120V, 91.7% at 277V
Surge Protection4kV
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)