LED Litespan A21 Omni-Directional 19W-2000lm Enclosed 80+ CRI 4000K E26 120-277V | LED19WA21/OMN/840-G8 | 10531 | EiKO
SKU:
LED19WA21/OMN/840-G8
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
10.14 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
Spec Sheet
Sell Sheet
Bulb Type:
A21
Base Type:
E26
Lumens:
2000
Efficacy:
105 lm/W
Wattage:
19W
Color Temperature:
4000K
CRI:
80
Rated Hours:
25,000
Beam Angle:
220Â
Voltage:
120-277V
Voltage:
AC
Dimmable:
No
Order Code:
Sell Sheet
Bulb Type:
A21
Base Type:
E26
Lumens:
Efficacy:
105 lm/W
Wattage:
19W
Color Temperature:
4000K
CRI:
80
Rated Hours:
Beam Angle:
220Â
120-277V
AC
Dimmable:
No
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
EiKO E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
CALL 888-3-2-LIGHT
LED Litespan A21 Omni-Directional 19W-2000lm Enclosed 80+ CRI 4000K E26 120-277V
  • Manufacturer: EiKO
  • Item #: LED19WA21/OMN/840-G8
  • Minimum Order Quantity: 1
  • UPC: 031293105318
  • Dimensions: height 6 mm, width 2.75 mm, length 2.75 mm