Hardware Resources YD40-450 4-1/2" Large Transitional Double Prong Wall Mounted Hook
Description This large transitional double prong hook from Elements will bring classic charm to your foyer, hallway, or bedroom. Great for hanging umbrellas, keys, or hats, every space is kept in order. Available in three stylish finishes, and weight tested to hold up to 35 pounds, this hook is individually packaged to prevent damage. Each package includes mounting screws and easy to follow installation instructions.
Features | FEATURES |
| Perfect for Closets, Laundry Rooms, and Mudrooms |
| Available in three beautiful finishes to complement a variety of home dcor styles |
| Made of zinc die-cast and weight tested to hold up to 35 lbs |
| Individually polybagged to prevent damage |
| Includes two 1-1/8" mounting screws and easy installation guide |
| Backed by our Lifetime Warranty |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 100 |
| Inner Carton Count | 20 |
Details | Item Number | YD40-450 |
| Brand | Elements |
| Height | 4-1/2" |
| Width | 1" |
| Projection | 3-9/16" |
| Material | Zinc |
| Mount Type | Wall |