Hardware Resources YD10-231 2-5/16" Traditional Double Prong Ball End Wall Mounted Hook
Description Keep your space organized with this traditional double prong ball end, wall mounted hook from Elements. Whether it's in the garage, the mudroom, or even the kitchen, your organizational possibilities are endless. This hook is available in 3 beautiful finishes. Each hook is weight tested to hold up to 35 pounds and individually packaged to prevent damage. Packaging includes mounting screws and installation instructions.
Features | FEATURES |
| Perfect for Closets, Laundry Rooms, and Mudrooms |
| Available in three beautiful finishes to complement a variety of home dcor styles |
| Made of zinc die-cast and weight tested to hold up to 35 lbs |
| Individually polybagged to prevent damage |
| Includes two 1-1/8" mounting screws and easy installation guide |
| Backed by our Lifetime Warranty |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 200 |
| Inner Carton Count | 20 |
Details | Item Number | YD10-231 |
| Brand | Elements |
| Height | 2-5/16" |
| Width | 1-1/16" |
| Projection | 2-3/4" |
| Material | Zinc |
| Mount Type | Wall |