Hardware Resources 918L 2-1/4" Overall Length Beaded Prestige Cabinet "T" Knob
Description Prestige, by Jeffrey Alexander, exudes a dignified Victorian ornamental feel. This 2-1/4" overall length cabinet "T" knob has flowing, picturesque curves and rounded edges with intricate beaded detail. The knob coordinates with three standard pull lengths, an appliance handle option, as well as a 1-3/4" round knob. Choose from five finish options, each enhancing the vintage feel of this regal collection. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| A Jeffrey Alexander Exclusive Design! US Design Patent D661,966 |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 200 |
| Inner Carton Count | 20 |
Details | Collection | Prestige |
| Item Number | 918L |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Width | 5/8" |
| Foot Length | 5/8" |
| Foot Width | 5/8" |
| Projection | 1-3/8" |
| Clearance | 3/4" |
| Material | Zinc |
| Patent | D661,966 |
| Style | Traditional |