Hardware Resources 6390 105 Degree 1/2" Overlay DURA-CLOSE¨ Self-close Compact Hinge without Dowels
Description Patent pending spring sleeves reduce friction and wearOne piece compact assembly with vertical screw adjustment and horizontal and depth cam adjustmentFor face frame applicationsSingle pivot point6-way adjustabilityCompatible with 7390 Series self-close hinges Features | FEATURES |
| Heavy duty: ideal for larger doors, heavy usage, as well as standard residential applications |
| 2-cleat options: for face frames over 3/4" thick |
| Cold rolled steel with nickel plating |
| 45 mm boring pattern |
| Compatible with 7390 Series soft-close hinges |
| #7 x 5/8Ó pan washer head screw (7X0580WCQ) recommended |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 200 |
| Inner Carton Count | 200 |
Details | Closing | Self-close |
| Item Number | 6390 |
| Type | Faceframe |
| Adjustment Type | Cam |
| Overlay Adjustment | +2 mm, -2 mm |
| Hinge Dowels | Without |
| Overlay | 1/2" |
| Degree of Opening | 105 Degree |
| Hinge Cup Bore Depth | 11.2 mm |
| Pivot Type | Single |
| Adjustable | Yes |
| Recommended Screws | #7 x 5/8Ó pan washer head screw (7X0580WCQ) |
| Mount Centers | 45 mm |
| Hinge Type | Compact |
| Brand | Hardware Resources |
| Series | 6390 Series |
| Finish | Polished Nickel |
| Hinge Cup Diameter | 35 mm |
| Material | Steel |
| Patent | 10,030,427 |
| Installation | Screw |
| Mount Type | Screw |
| Warranty Period | Limited Lifetime |
| UPC Code | 840002531474 |