Hardware Resources 516 3" Center-to-Center Arcadia Cabinet Pull
Description This 5-1/2" overall length pull from Arcadia adds timeless appeal with its classic paw foot and arched handle. This collection from Elements is available in eight beautiful finishes and also boasts a coordinating knob. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| Two 1" and two 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this pull! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 250 |
| Inner Carton Count | 25 |
Details | Collection | Arcadia |
| Item Number | 516 |
| Brand | Elements |
| Center to Center | 3" |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Width | 1/2" |
| Foot Length | 1-3/8" |
| Foot Width | 13/16" |
| Projection | 1" |
| Clearance | 11/16" |
| Material | Zinc |
| Style | Traditional |