Hardware Resources 3915 1" Diameter Slade Cabinet Mushroom Knob
Description Crisp, cool contours and a clean substantial profile make this 1" diameter knob from Slade a win. This Elements collection pull, also available in four additional lengths, is paired perfectly with a small coordinating mushroom knob in five trending finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 500 |
| Inner Carton Count | 50 |
Details | Item Number | 3915 |
| Collection | Slade |
| Brand | Elements |
| Diameter | 1" |
| Width | 1" |
| Foot Length | 11/16" |
| Foot Width | 11/16" |
| Projection | 15/16" |
| Clearance | 3/4" |
| Material | Zinc |
| Style | Traditional |