Hardware Resources 346564 128 mm Center-to-Center Arched Verona Cabinet Pull
Description The soft arch and distinctive angle of this 6" overall length pull allows its minimalist design to shine and complement your contemporary home. Verona from Elements is a collection of aÊvarietyÊof chic knobs andÊpullsÊthat are refined and edgy, some with a bit of European influence. Choose from nine various pull and knob styles, ranging from contemporary to Craftsmen, in limited finishes choices. Shapes from this collection are perfect for a contemporary kitchen, or adding a modern twist to a traditional furniture piece. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| Two 1" and two 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this pull! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 300 |
| Inner Carton Count | 30 |
Details | Collection | Verona |
| Item Number | 346564 |
| Brand | Elements |
| Center to Center | 128 mm |
| Overall Length | 6" |
| Width | 3/8" |
| Foot Length | 5/8" |
| Foot Width | 3/8" |
| Projection | 1-1/8" |
| Clearance | 3/4" |
| Material | Zinc |
| Style | Transitional |