Hardware Resources 303-325 Heavy Duty DURA-CLOSE¨ EZ Open Soft-close 100 lb Full Extension Side Mount Ball Bearing Slides
Description Full Extension Heavy Duty Dura Close¨ Soft-close slide with relaxed pull force and ease of openingCage hold forward - retains cage during drawer member installationSynthetic rubber hold-in detent - prevents bounce back and roll outGrade 1 ANSI/BHMA certified with 100 lb. load rating Features | FEATURES |
| 18% reduction in pull force compared to our 303-300 Series |
| Lubricated steel ball bearings with cage hold forward - retains cage during drawer member installation |
| Non-handed trigger disconnect release |
| 1.0 mm x 1.0 mm x 1.2 mm cold rolled steel material |
| 45 mm profile height |
| Clear zinc electroplated finish |
| #6 x 1/2" flat head screw is recommended |
Details | Item Number | 303-325 |
| Closing | Soft-close |
| Type | Faceframe or Frameless |
| Adjustable | Yes |
| Load Rating | 100 lb |
| Extension | Full Extension |
| Brand | Hardware Resources |
| Series | 303-325 Series |
| Height | 45 mm |
| Width | 0.957" |
| Mount Type | Side Mount |
| Warranty Period | Limited Lifetime |