EZPANHE2X4-46Y/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EZPANHE2X4-46Y/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
15.20 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
46W
Lumens:
5920
Efficacy:
131 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.38A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.17A
Wattage:
45.2W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
46W
Lumens:
5920
Efficacy:
131 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.38A
V208:
0.22A
V240:
0.19A
V277:
0.17A
45.2W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to (4)F32T8 or (4)F28T5
LED Characteristics
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to -30°C (-22°F) to 50°C(122°F)
IC RatedSuitable for insulated ceilings
LensFrosted polystyrene
HousingLightweight aluminum housing, steel pan and junction box
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingRecessed ceiling
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.1A, 208V: 0.06A, 240V: 0.05A, 277V: 0.04A
THD9.5% at 120V, 11.2% at 277V
Power Factor99.1% at 120V, 96.7% at 277V