ASD Lighting ASD-JBR-GB-6D15AC-WH-6PACK LED Round Recessed Mini Panel Gimbal CCT tunable - White
SKU:
ASD-JBR-GB-6D15AC-WH-6PACK
Weight:
8.40 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1085lm/1156lm/1232lm/1208lm/1184lm
CRI:
90
Voltage:
120V
Wattage:
15W
Beam Angle:
110
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
CRI:
90
Voltage:
120V
Wattage:
15W
Beam Angle:
110
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN & OPTIONS. LED ROUND RECESSED MINI PANEL GIMBAL is a perfect for sloped ceilings and directional lighting as the light can pivot and rotate to illuminate the desired area. It provides smooth dimming capabilities ranging from 10% to 100% with modern LED dimmers. It is also CCT selectable, allowing you to set it to 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, or 5000K with a simple switch. The 110° beam angle provides even lighting with no dark spots. It comes in 3", 4" and 6" sizes with a WHITE or BLACK finish.
INSTALLATION. This fixture has a J-box and requires only 2" of ceiling space, making installation quick and easy. It has everything you need in one set. Just cut out the template, connect the J-box wiring to your light switch, and place it into your ceiling. Spring-loaded clips ensure a snug fit to the surface. This fixture is IC rated so there is no can or any other housing required. Refer to install instructions for detailed steps.
Specifications:
  • Finish: White
  • Voltage (AC): 120V
  • Shade Size: 6"
  • Power: 15W
  • lm: 1,085/1,156/1,232/1,208/1,184
  • CCT: 2,700/3,000/3,500/4,000/5,000
  • CRI: >90
  • Beam Angle: 110°
  • Length(in.) 7 5/16
  • Width(in.) 7 5/16
  • Height(in.) 1 1/4
  • Location: Wet
  • Operating t°: -4+104°F -20+40°C