ALEDC52NW/D10
SKU:
ALEDC52NW/D10
Weight:
16.40 LBS
Color Temperature:
4000K
Color:
White
Wattage:
52W
Lumens:
7334
Efficacy:
130 lm/W
CRI:
76
V120:
0.51A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.24A
Wattage:
56.4W
Color Temperature:
4000K
Color:
White
52W
Lumens:
7334
Efficacy:
130 lm/W
CRI:
76
V120:
0.51A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.24A
56.4W
Call for price
Electrical
DriversConstant Current, Class 2, 1400mA, 100-277V, 50-60Hz, 0.8A, Power Factor 99%
THD13.33% at 120V
Power Factor99.1% at 120V, 97.3% at 277V
Surge Protection6kV
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft of the ground.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Pulse Start Metal Halide
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)