Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AE300UMC-WCSB2CRRPC
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
13.91 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
200W / 250W / 300W
Voltage:
120-277V
Lumens:
43703
CRI:
80
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
-40 ~ 122
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Instruction Manual:
View PDF
Order Code:
Wattage:
200W / 250W / 300W
Voltage:
120-277V
Lumens:
CRI:
80
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
Instruction Manual:
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
The AE Switch Area Light offers tremendous selectability and controls capabilities. Besides CCT and Wattage choices, it expands its versatility to include changing distributions between Types 3, 4 and 5! It covers wattages ranging from 75W-300W in either 120-277V or 277-480V using two low EPA housings. It also offers a variety of mounting options along with visor accessories. All of this is available with robust surge protection and Maxlite's proven quality bringing you great value in a competitive Value Series package. AE300UMC-WCSB2CRRPC | 112843 | Maxlite