A34T4LWMW/480
SKU:
A34T4LWMW/480
Wattage:
250W / 200W / 150W
Efficacy:
158.2-182.9 lm/W
Wattage:
146.1-243.6W
250W / 200W / 150W
Efficacy:
158.2-182.9 lm/W
Constant Current
146.1-243.6W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 100W/80W/50W (factory default 80W)Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Wattage Equivalency250W: Replaces up to 1,000W Metal Halide (MH) or 600W High Pressure Sodium (HPS) 200W: Replaces up to 750W Metal Halide (MH) or 600W High Pressure Sodium (HPS) 150W: Replaces up to 750W Metal Halide (MH) or 400W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
Driver250W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V: 0.53A 200W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V:0.43A 150W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V:0.34A
Surge ProtectionL-L: 6kV; L/N-G: 10kV10kV Surge suppressor in addition to surge built into the driver.
PhotocellIntegrated photocell included with on/off switch
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensClear polycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Effective Projected AreaEPA = 0.5
Vibration Rating2G
Optical
BUG Rating250W: B4 U0 G4 200W: B3 U0 G4 150W: B3 U0 G3