A22-2T100/480
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A22-2T100/480
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
11.20 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
100W / 80W / 60W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
131.4-158.1 lm/W
CRI:
80
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
Wattage:
61.7-99.8W
100W / 80W / 60W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
131.4-158.1 lm/W
CRI:
80
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
61.7-99.8W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 100W/80W/60W (factory default: 100W)Color Temperature Selectable:3000K, 4000K and 5000K (factory default:4000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4ft (1.2m) of the ground.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency100W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS) 80W: Replaces up to 350W Metal Halide (MH) or 250W High Pressure Sodium (HPS) 60W: Replaces up to 250W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz: 100W: 480V: 0.21A 80W: 480V: 0.17A 60W: 480V: 0.13A
THD13.72% at 480V
Power Factor93.4% at 120V, 0% at 277V
Surge Protection6kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum
Effective Projected Area1 Fixture: 0.32 Fixtures: 0.73 Fixtures: 1.24 Fixtures: 1.2
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Installation
MountingAdjustable universal pole mount (standard). Slipfitter and wall mount accessory available.
Optical
BUG RatingType 2100W: B2 U0 G280W: B2 U0 G260W: B2 U0 G1