200w LED Area Light, 400W MH Equal, 24000 lumens, 5000 Kelvin, 120-277v, 74 CRI, 120 lm/w, 10yr Warranty, QMP-200UT2-50B | Maxlite
Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
QMP-200UT2-50B
UPC:
7.68E+11
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
33.10 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Voltage:
277V
Wattage:
400W
Color Temperature:
5000K
Voltage:
277V
Wattage:
400W
Color Temperature:
5000K
Call for price
MaxLite Area Light
Brightest Lumens:
These area light fixtures provide superior lighting performance and a warm white light.
Easy to install:
UL Listed and Premium Qualified:
Multi-purpose:
Long-lasting and Energy Efficient:
Large area and bright light:
MaxLite LED Area light shines down and covers an expansive area from the fixture's placement.
Beginner's Guide to Area Light Fixtures
How to Find the Right Area Light
When selecting an LED Area Light, you will want to consider the following options:
Mounts
Lumens
DLC Listed
Area Light Shadowing for Photography
QUESTIONS?
MOUNTING | ACCESSORIES | REQUESTS | VOLUME | PRICING
CALL 888-3-2-LIGHT
  • Description: QUADROMAX PLUS, 200W, 120-277V, TYPE II, 5000K, BRONZE
  • Dimensions:
  • Watt: 200
  • Equi. Wattage: 400W MH